30 lat na rynku
22 lipca 2021
Program ERP dla małej firmy i przedsiębiorstw, ale jaki?
Humansoft Blog Program ERP dla małej firmy i przedsiębiorstw, ale jaki?
22 lipca 2021

Program ERP dla małej firmy i przedsiębiorstw, ale jaki?

Większość dostępnych na rynku systemów ERP to programy o zbliżonej funkcjonalności. Możliwość obsługi sprzedaży, magazynów czy księgowości to dziś standard w każdym programie ERP. Czy pomimo to można znaleźć między nimi istotne dla firmy różnice? To pytanie często zadają klienci, którzy stoją przed wyborem systemu do swojej firmy. Dlatego dziś udzielamy na nie odpowiedzi.

Znaczące różnice wśród systemów ERP

Rzeczywiście istnieją pewne cechy systemów ERP, które mają duże znaczenie dla firmy. Można je znaleźć tylko w nielicznych programach. Takimi szczególnymi cechami są otwarta architektura programu oraz dostęp do narzędzi deweloperskich. Początkowo klienci nie zdają sobie w pełni sprawy z ich znaczenia, dopiero w późniejszym czasie zaczynają je rozumieć i doceniać.

Ich kluczową zaletą jest możliwość dopasowania programu do skali i potrzeb firmy, nie tylko na etapie wdrożenia systemu ERP, ale również w całym okresie jego eksploatacji. I nie chodzi tu o skalowanie systemu przy pomocy rozbudowanych parametrów konfiguracyjnych, ale o możliwość zaprojektowania dodatkowych rozwiązań, które rozwiążą konkretne problemy firmy wynikające ze specyfiki jej działania i nowych potrzeb wobec programu.

Jest to szczególnie ważne dla rozwijających się przedsiębiorstw, które stale poszukują lepszych, skuteczniejszych metod działania. Ich wdrożenie często wiąże się z koniecznością adaptacji programu do nowych potrzeb firmy i zmian w jej funkcjonowaniu. Wprowadzenie nowych procedur zarządzania choćby w niektórych obszarach firmy może spowodować, że ERP nie sprosta takim wyzwaniom. Zwłaszcza, jeśli konieczne będzie zastosowanie niestandardowych rozwiązań. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się systemy, które dają możliwość projektowania dodatkowych rozwiązań „pod klucz” i włączania ich do programu, jako integralnej części. Takie możliwości zapewniają tylko systemy o otwartej architekturze z udostępnionymi narzędzia programistycznymi.

Wdrożenia systemów ERP – rosnący trend na rynku

Od kilku lat obserwujemy nasilającą się tendencję związaną z wdrożeniami systemów ERP. Jeszcze 7-8 lat temu przedsiębiorstwom z sektora średnich firm wystarczała standardowa funkcjonalność ERP-a. Dziś prawie każde wdrożenie wymaga zaprojektowania indywidualnych rozwiązań. Ten szybko rosnący trend zauważają także współpracujące z nami firmy informatyczne, które projektują dodatkowe rozwiązania do systemu HermesSQL.

To co obecnie dzieje się na rynku wyjaśnia Pan Piotr Jankowiak – właściciel Zakładu Usług Informatycznych w Ostrowcu Świętokrzyskiego

„Dziś klienci wymagają od systemu pełnej otwartości na ich potrzeby. Jest ona dla nich pewnego rodzaju buforem, który gwarantuje możliwość obsługi potrzeb pojawiających się w dalszym etapie ich rozwoju, bez konieczności wymiany oprogramowania. W momencie podejmowania decyzji zakupowej firma nie jest w stanie w pełni zdiagnozować swoich potrzeb informatycznych. Dlatego klienci zwracają uwagę nie tylko na elastyczność konfiguracyjną programu, ale także możliwość dołączania do niego dodatkowych rozwiązań funkcjonalnych.”

Z kolei Pan Grzegorz Zarzyński z firmy Zakład Elektroniczny z Ostrowa Wlkp., przedstawia to zjawisko z innej strony:

„Specyfika działalności wielu klientów wymaga rozwiązań ponadstandardowych dopasowanych do konkretnych potrzeb firmy. W wielu przypadkach wiążą się one z wąską specjalizacją prowadzonej działalności. Tu zawsze potrzebne są rozwiązania „szyte na miarę”, które jako jedyne są w stanie spełnić oczekiwania klientów.”

Wynika z tego, że potrzeby firm prędzej czy później wymuszą na systemach ERP możliwość dopisywania niestandardowych rozwiązań. Pytanie, czy wszystkie programy dadzą sobie z tym radę?

Przemyślana architektura programu HermesSQL

Do elitarnego grona systemów ERP o otwartej architekturze z wbudowanymi narzędziami deweloperskimi należy również produkowany przez nas system ERP HermesSQL. Program wyposażony jest w inteligentne narzędzia i komponenty umożliwiające dopasowanie go do indywidualnych wymagań firmy.

Wśród dostępnych narzędzi można znaleźć: kreator wydruków, kreator widoków, edytor i kompilator funkcji, broker oraz kreator rozszerzeń. Przy ich pomocy firmy informatyczne, a często również programiści zatrudnieni u naszych klientów, samodzielnie projektują dodatkowe rozwiązania. Są to: rozszerzenia funkcjonalne, tzw. wtyczki do systemu, moduły branżowe, pomocnicze wydruki dokumentów i raportów oraz dedykowane widoki tabel. Nawet kreatywni użytkownicy za ich pomocą tworzą w programie proste wydruki, widoki tabel i dodatkowe filtry.

System HermesSQL da się więc przystosować nawet do najbardziej złożonych i zawiłych potrzeb firmy, a co więcej można go rozwijać niezależnie od naszych planów produkcyjnych.

Obawy klientów przed wdrożeniem systemu ERP

Niektórzy klienci obawiają się, że na stabilną pracę dodatkowych rozwiązań mogą negatywnie wpływać aktualizacje instalowane do systemu ERP. W przypadku niektórych programów czasami tak się dzieje. Nie dotyczy to jednak HermesSQL. Dodatkowe funkcjonalności zapisywane są w specjalnym wydzielonym obszarze bazy danych, co gwarantuje im pełną ochronę w czasie aktualizacji.

System ERP – mądre wybory procentują

Rynek oferuje wiele dobrych systemów ERP i wybór jednego z nich z pewnością nie jest dla firmy łatwy. Jeśli mielibyśmy podać tylko jedną najistotniejszą wskazówkę klientom, to taką aby zwrócili szczególną uwagę na to, by system nie usztywniał ich sposobu działania, ale dopasował się do ich potrzeb i wspierał firmę w dalszym nieskrępowanym rozwoju. Ponieważ za sukcesem wielu przedsiębiorstw często stoi ich specyficzny sposób działania i zawsze otwartość na zmiany.

Szukasz systemu ERP do swojej firmy? Chcesz poznać nasz program?
2D0A5261a
Rafał Kapusta

Koordynator Projektów IT ze specjalnością ERP Zarządzanie Produkcją

W 1999 roku rozpoczął pracę w Humansoft. Posiada ponad 20 letnie doświadczenia jako kierownik projektów i analityk wdrożeniowy. Zrealizował ponad 50 projektów wdrożeniowych. Prelegent wielu konferencji branżowych, autor komentarzy eksperckich z zakresu tematyki ERP, WMS, APS oraz obszarów związanych z nowoczesnym zarządzaniem produkcją.

Zobacz wszystkie wpisy autora
Przeczytaj także
27 lutego 2021
Jak efektywnie zarządzać magazynem?
Zobacz więcej
22 sierpnia 2021
WIDEO: Zalety zastosowania widoków analitycznych w systemie ERP
Zobacz więcej
11 lipca 2021
Amortyzacja i umorzenie środków trwałych w Twojej firmie. Wszystko co musisz wiedzieć
Zobacz więcej